Powrót

 

 

 

 

 

Ciekawostki

Najstarszy w Polsce jarząb szwedzki rośnie w Salinie, gm. Gniewo niedaleko Gdańska. Drzewo to liczy ponad 220 lat.

 

Wielki atlas roślin Polski

 

OKRYTONASIENNE / RÓŻOWCE / RÓŻOWATE / Jarząb

Jarząb szwedzki
(Sorbus intermedia Pers)

Rozmieszczenie geograficzne

Występuje w Europie. W Polsce osiąga południową granicę; w stanie dzikim występuje tylko na Pomorzu - w lasach nad Bałtykiem, między Kołobrzegiem a Gdynią. Coraz częściej spotykany w lasach i zaroślach niemal całej Polski za sprawą rozsiewania się drzew uprawianych na terenach zieleni. W północnych i północno-wschodnich Niemczech i w zachodniej Polsce jest nierzadkim drzewem alejowym przy ulicach i w zadrzewieniach śródpolnych.
Gatunek rodzimy.

Pokrój

jarząb szwedzki

Wysoki krzew lub drzewo do 15 - 20 m o szerokiej, regularnej koronie.

 

Kora, pędy

jarząb szwedzki

Młode pędy szaro, filcowato owłosione, w drugiej połowie lata i jesienią nagie. Pąki zielonkawe lub brązowe, lepkie, owłosione na brzegach łusek. Kora szara do ciemnoszarej, często z delikatnym srebrzystym nalotem, gładka i lekko błyszcząca, jedynie u starych drzew może być płytko spękana i miejscami łuszczyć się cienkimi pasemkami.

 

 

Liście

jarząb szwedzki jarząb szwedzki

Pojedyncze, eliptyczne lub odwrotnie jajowate, długości 6 - 10 cm, pierzastowrębne i piłkowane, z 5-8 parami nerwów, u podstawy szeroko klinowate, z wierzchu ciemnozielone, dolna strona liści szaro, filcowato owłosiona. Kształt liści bardzo zmienny.

 

Kwiaty

jarząb szwedzki

Obupłciowe, owadopylne, zebrane na końcach pędów w gęste, stojące podbaldachy o szerokości 8-12 cm. Pojedyncze kwiaty o średnicy 1-2 cm, kremowobiałe, nieprzyjemnie pachnące. Pręciki w liczbie 20, żółtawobiałe, słupek wielokrotny, dolny.
Okres kwitnienia:  Maj - czerwiec.

 

 

Owoce

jarząb szwedzki

Nieduże, jabłkowate owocki zebrane w baldachowate owocostany. Pojedyncze owocki elipsoidalne lub kulistawe, o rozmiarach do 1.5 x 1cm. (nieco większe niż u jarząba pospolitego) posiadają efektowny, pomarańczowoczerwony kolor.

 

Korzeń

System korzeniowy głęboki, sercowaty, wytrzymały.

Siedlisko

Roślina ozdobna. Jarząb ten jest często uprawiany na terenie całego kraju. Mało wymagający w stosunku do gleby, jednak na siedliskach uboższych zwykle rośnie krzaczasto. Wymaga pełnego oświetlenia. Ozdobny jest ze względu na liście, regularną koronę, barwne owoce. Jest odporny na zarazę ogniową.

Roślina objęta jest na stanowiskach naturalnych w Polsce ścisłą ochroną gatunkową.


Copyright © 2013 Kris1304